Większość (72%) młodzieży w wieku 11–17 lat doświadczyła w swoim życiu przynajmniej jednej z siedmiu badanych kategorii krzywdzenia. Prawie połowa (48%) respondentów doznała co najmniej dwóch kategorii krzywdzenia.
Z jakich powodów, zdaniem nauczycieli i nauczycielek, uczniowie są najczęściej narażeni na dyskryminację w szkołach?
Przeprowadzone analizy wskazują, że osoby, które mają większą świadomość i wiedzę w zakresie nierównego traktowania, prezentują bardziej negatywne postawy wobec zjawiska dręczenia. Wydaje się zatem, że samo budowanie świadomości w zakresie tego, czym jest równe traktowanie, może być relatywnie dobrym sposobem na to, by przeciwdziałać przemocy rówieśniczej.
Wśród dzieci i młodzieży szkolnej:
Dane dotyczą liczby osób, które doświadczyły tych typów agresji co najmniej kilka razy.
Jakich typów krzywdzenia doświadczają uczniowie?
Agresja i przemoc to dwa różne typy zachowań.
Agresja jest działaniem mającym na celu wyrządzenie komuś szkody, często w odpowiedzi na agresję lub przemoc. Może być aktem jednorazowym.
Przemoc opiera się na wykorzystywaniu przewagi strony „przemocowej” nad ofiarą i może mieć charakter długotrwały.
Dane dotyczą liczby osób, które doświadczyły tych typów agresji co najmniej kilka razy
Dane Policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią.
W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych!
W przemocy rówieśniczej każdy jest ofiarą – nie tylko ci krzywdzeni bezpośrednio. Szkolni prześladowcy również są ofiarami swoich działań. Ofiarami są młodzi sprawcy i sprawczynie przemocy i cyberprzemocy.
Zarówno sprawcy jak i ofiary mają trudności w relacjach z przyjaciółmi. Obie grupy nie mogą liczyć na wsparcie swojego otoczenia!
Okres dzieciństwa, a następnie dojrzewania to dwa przełomowe momenty w życiu jednostki. To właśnie wtedy kształtuje się osobowość, style zachowania czy też emocjonalność.
Przemoc rówieśnicza z reguły ma miejsce w wieku dojrzewania. To okres, w którym młody człowiek uczy się funkcjonowania w bliskich i prawidłowych relacjach z rówieśnikami. Zniekształcenia w tym zakresie wpływają na późniejsze nawiązywanie i utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Jeśli doświadczenia dotyczą przemocy seksualnej, może dochodzić do zaburzeń rozwoju psychoseksualnego.
Negatywne skutki przemocy rówieśniczej mogą być obecne nawet w życiu dorosłym zarówno agresorów, ofiar, jak i świadków. U dorosłych, którzy w przeszłości angażowali się w przemoc rówieśniczą, występuje podwyższone ryzyko rozwoju antyspołecznego zaburzenia osobowości.
Źródła:
Katarzyna Kopczyńska – Kwiatek
Koordynatorka projektu #JestemzSOS
telefon: 734 424 069
e-mail: katarzyna.kopczynska@sos-wd.org