jestem z sos

JESTEM
Z SOS

Witamy na stronie projektu edukacyjnego Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Pragniemy wspierać dzieci w budowaniu relacji rówieśniczych opartych na wzajemnym szacunku, bez względu na rodzinną sytuację czy inne różnicujące ludzi uwarunkowania.

O projekcie JESTEM
Z SOS

Jesteśmy organizacją, która opiekuje się dziećmi opuszczonymi i osieroconymi oraz pomaga dzieciom z rodzin w kryzysie. Nasi podopieczni, ze względu na trudną sytuację rodzinną, często narażeni są na brak zrozumienia i akceptacji ze strony rówieśników w środowisku szkolnym. Problem ten stał się jednym z bodźców, które przyczyniły się do powstania projektu #JestemzSOS.

Postanowiliśmy poszerzyć zakres naszych działań o warsztaty szkolne skierowane do uczniów, tak aby wspierać dzieci w budowaniu relacji rówieśniczych opartych na wzajemnym szacunku, bez względu na rodzinną sytuację czy inne różnicujące ludzi uwarunkowania. Jako pierwsze w 2016 r. powstały zajęcia o tolerancji i empatii, potem tworzyliśmy kolejne w miarę pojawiających się potrzeb.

Skąd wziął się pomysł
na projekt #JestemzSOS?

W społeczeństwie powszechny jest stereotyp, który przekonuje, że dzieci z pieczy zastępczej powielają schematy z rodzin pochodzenia. Jednocześnie mamy tendencję do okazywania wobec dzieci z pieczy zastępczej bardzo silnych emocji, takich jak litość, współczucie, smutek. Niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, że wpływa to na obniżenie ich samooceny czy pewności siebie. Dzieci, które są kierowane przez sąd do pieczy zastępczej bardzo często w momencie zamieszkania w Rodzinie SOS, rodzinie zastępczej, czy też domu dziecka, zmieniają szkołę. Z naszego doświadczenia wynika, że często nie informują lub wręcz ukrywają przed rówieśnikami i dorosłymi, że nie mieszkają ze swoimi biologicznymi rodzicami. Udają, że Mama SOS to ich biologiczna rodzina. Dzieje się tak, bo dzieci wstydzą się faktu, że nie są wychowywani przez ich biologicznych rodziców – że są inni niż reszta. Dzieci z pieczy zastępczej boją się odrzucenia, piętnowania, stygmatyzowania i tego, że już na starcie zostaną potraktowane jako gorsze.

Czym jest projekt #JestemzSOS i jakie tematy porusza?

#JestemzSOS jest projektem edukacyjnym poruszającym ważne i aktualne dla młodych ludzi tematy społeczne. W ramach projektu przygotowaliśmy i realizujemy działania za pomocą trzech niżej wymienionych propozycji:

nasza praca

Bezpłatne warsztaty dla szkół podstawowych prowadzone osobiście lub on-line przez nasze edukatorki. 45-minutowe zajęcia, na których rozmawiamy z dziećmi na jeden z czterech wybranych tematów:
1. Tolerancja i empatia
2. Przeciwdziałanie cyberprzemocy
3. Samoakceptacja
4. Komunikacja w różnorodności

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>
nasza praca

Opracowane przez zespół #JestemzSOS gotowe scenariusze do samodzielnego poprowadzenia lekcji lub rozmowy z dzieckiem o następujących tematach:

  1. Empatia
  2. Tolerancja
  3. Hejt
  4. Marzenia

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wspiera także dzieci z Kamerunu i Zimbabwe, aby zapewnić im dostęp do edukacji i w ten sposób pomóc dzieciom wejść na drogę prowadzącą do lepszej przyszłości oraz samodzielności. Dokładamy tym samym cegiełkę do realizacji planu, mającego na celu przerwanie błędnego koła ubóstwa w krajach afrykańskich, dzięki kształceniu nowego pokolenia.

Proponujemy dwa scenariusze dotyczące tej tematyki:

  1. Analfabetyzm
  2. Zbiórka w szkole

Scenariusze zawierają ciekawe ćwiczenia, pytania i linki do materiałów multimedialnych, tak aby rozmowa na te ważne, ale nie zawsze łatwe tematy była dla dzieci interesująca.

POBIERZ >>
nasza praca

Prelekcje towarzyszące spektaklom „Friends” i „Dreams” w warszawskim teatrze Capitol.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Projekt w liczbach JESTEM
Z SOS

39 000

uczniów wzięło udział w szkolnych warsztatach w ramach proponowanych przez nas czterech tematów. Od września 2016 r. do czerwca 2023 r.

51 800

uczniów wzięło udział w prelekcjach
w teatrze. Od października 2019 r.
do czerwca 2023 r.

Nasz zespół JESTEM
Z SOS

członek zespołu

Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek

Koordynatorka projektu #JestemzSOS

Ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce jestem związana od 2005 roku. W 2016 r. współzałożyłam projekt #JestemzSOS, jako odpowiedź na dyskryminację dzieci z pieczy zastępczej w szkołach i potrzebę odpowiedniej edukacji dotyczącej empatii, różnorodności czy rozumienia emocji. Od tamtej pory koordynuję i stale rozwijam projekt – jest on niezwykle bliski mojemu sercu i poświęcam na jego rozwój większość mojego czasu. Uwielbiam zadawać dzieciom pytania i stwarzać atmosferę zachęcającą do dzielenia się swoimi myślami i doświadczeniami.

członek zespołu

Justyna Karska

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Jestem trenerką komunikacji opartej na empatii. Praca z dziećmi jest dla mnie ważna, daje mi poczucie sensu i inspiracji. Dzieci w swoim kreatywnym podejściu do świata cudownie mnie zaskakują, dzięki nim uczę się patrzeć na życie z nowych perspektyw. Podczas rozmowy w klasie okazuje się, że nigdy nie ma rzeczy oczywistych – zwłaszcza z zakresu tematów, które omawiamy w ramach #JestemzSOS. Właściwe pytanie może być warte więcej niż odpowiedź. Spotkania z uczniami traktuję jako dialog – również dla mnie są one inspiracją i zawsze po wyjściu z sali wychodzę wzbogacona o nową wiedzę.

członek zespołu

Małgorzata Klimas

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Przez 10 lat w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce jako mama SOS opiekowałam się dziećmi, które nie mogły wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Obecnie cała siódemka moich SOS-owych dzieci to samodzielni, dorośli ludzie, a ja cieszę się emeryturą. Nie tracę jednak kontaktu z najmłodszymi, realizując się w projekcie #JestemzSOS. Poza tym, prywatnie jestem mamą biologiczną dwóch synów. Czuję się szczęśliwa i jestem dumna ze wszystkich swoich dzieci.

członek zespołu

Agata Szostak

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Z wykształcenia jestem pedagogiem oraz logopedą. Odkąd pamiętam, zawsze chciałam pracować z dziećmi i młodzieżą. Na co dzień pracuję w Wiosce Dziecięcej w Siedlcach jako asystentka wychowawcy. W ramach projektu #JestemzSOS każde zajęcia są inne – z dzieciakami nigdy nie można się nudzić. Podczas warsztatów niejednokrotnie zaskakują mnie one swoją pomysłowością, są szczere, mówią, co myślą i nie ukrywają swoich emocji. Podczas rozmów z dziećmi zawsze podkreślam, że każdy i każda z nich są wartościowymi, kompetentnymi i mądrymi ludźmi. Niskie poczucie własnej wartości czy brak współodczuwania może utrudniać funkcjonowanie młodych osób oraz zakłócać ich komunikację z rówieśnikami.

członek zespołu

Halina Kozacka

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Od 2011 roku pracuję w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce jako wychowawca i mama SOS. Z wykształcenia jestem socjologiem i pracownikiem socjalnym. W ramach projektu #JestemzSOS każda lekcja jest inna. To jest bardzo rozwijające – nie tylko dla młodzieży, z którą rozmawiam, ale też dla mnie. Czuję, że ci młodzi ludzie coś odkrywają i naprawdę są zainteresowani tym, co do nich mówię. Dzieci chętnie rozmawiają o cyberprzemocy i tolerancji, nazywają uczucia, których doświadczają, mówią o swoich problemach i odnajdują poczucie własnej wartości. Każda lekcja daje mi poczucie, że mamy cudowną młodzież, która będzie budować nowy lepszy świat, w którym będzie miejsce dla każdego człowieka.

członek zespołu

Angelika Madejska

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Od ponad 20 lat pomagam ludziom odnaleźć ich własną drogę do szczęśliwych i trwałych relacji oraz radosnego życia. Zarażam optymizmem i pozytywną energią. Prowadzę autorskie warsztaty i sesje indywidualne oraz dla par. Ukończyłam studia na kierunku „Zarządzanie i marketing” oraz podyplomowe „Psychologia pozytywna”.

członek zespołu

Agnieszka Lange

Edukatorka projektu #JestemzSOS

Pracę z dziećmi i młodzieżą rozpoczęłam od wyjazdów na obozy wraz ze stowarzyszeniem, które skupia się na relacjach międzyludzkich oraz dobrostanie psychicznym dzieci i młodzieży. Praca z drugim człowiekiem zawsze była dla mnie istotna, jednak to kontakt i rozmowa z dziećmi dają mi największą satysfakcję. Studiowałam na kierunkach „Kulturoznawstwo” i „Sztuki społeczne”. Współpracuję z koalicją organizacji Alliance for Black Justice, która wspiera uchodźców i imigrantów pochodzenia afrykańskiego.

Rozmowa z Justyną Suchecką

Rozmowa dzięki której poznacie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z projektem, prowadzonymi zajęciami i nie tylko. Zapraszamy do obejrzenia.

Justyna Suchecka – Dziennikarka specjalizująca się w edukacji, od 2019 roku związana z TVN24.pl. Ekspertka do spraw młodzieży. Autorka 3 książek o młodzieży. Laureatka nagrody im. prof. Czerneckiego w kategorii publicystyka (2018), Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (2020), The Evens Journalism Prize for Education (2021). A także finalistka plebiscytu Korony Równości w kategorii media (2022).

OBEJRZYJ ROZMOWĘ >>
kontakt

Kontakt

Katarzyna Kopczyńska – Kwiatek
Koordynatorka projektu #JestemzSOS

telefon: 734 424 069
e-mail: katarzyna.kopczynska@sos-wd.org