Kampanie

Niewidzialna Przemoc JESTEM
Z SOS


„Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany” jest to kampania społeczna o cyberprzemocy wśród nastolatków, która rozpoczęła się w styczniu 2021 roku.

Kampania informuje, że słowa w internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD
to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Dorośli widzą dopiero skutki agresji, ale nie zawsze łączą je z przemocą w Internecie, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna.

Dzieci, które wychowują się w pieczy zastępczej lub są zagrożone utratą pieczy rodzicielskiej, a tym samym są narażone na wykluczenie z grupy rówieśniczej, jeszcze bardziej mogą zostać dotknięte problemem cyberprzemocy.

Wirtualny świat jest nieodłączną częścią życia naszych dzieci. Szczególnie teraz, w czasie nauki zdalnej. Słowa rzucone w wirtualną przestrzeń, obraźliwe określenia, wyzwiska, metki, które nastolatki tak łatwo przyklejają sobie nawzajem mogą sprawiać niewidzialne, choć bolesne i jątrzące się rany. Nie pozostawiają widocznych zadrapań, siniaków czy złamań, ale mogą być powodem samookaleczeń, leków, depresji a w skrajnych przypadkach myśli i prób samobójczych. Bądźmy uważni. My, rodzice, dziadkowie, opiekunowie, nauczyciele i Wy- dzieci i nastolatkowie. Jeśli podejrzewasz, że Twoich bliskich dotyka problem przemocy w internecie – Wejdź na www.jestemzsos.org. Nie bądźmy obojętni!– pisze Anna Dereszowska na swoim profilu.

Partnerem merytorycznym
kampanii został Państwowy
Instytut Badawczy NASK.

Kampanię wsparli: VMLY&R Poland, Papaya Films, Badi Badi, Głośno, Wavemaker, Screen Network, Brand24

Najpiękniejsze Wnętrza JESTEM
Z SOS

W październiku 2022 r. wystartowała kampania społeczna– Najpiękniejsze wnętrza 2022. Po ogłoszeniu w całej Polsce premiery katalogu wnętrzarskiego, nadszedł moment ujawnienia jego prawdziwego znaczenia: najpiękniejsze wnętrza, to takie, które przyjęły osoby znajdujące się w potrzebie. Akcja była ukłonem dla tych, którzy już pomogli, lecz także przypominała, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego kim jest i skąd pochodzi.

Polskie gwiazdy, dziennikarze i influencerzy, tacy jak Ania Dereszowska, Natalia Kukulska, Katarzyna Zielińska, Maria Dębska, Paulina Chylewska, Anna Kalczyńska, Ula Radwańska, Michał Piróg, Joanna Banaszewska, Justyna Suchecka, Karolina Sobańska i wiele innych, zapowiadali premierę nowego katalogu pięknych wnętrz. Jego wygląd zwiastował przegląd nowoczesnych przestrzeni, zaprojektowanych według aktualnych trendów. Okazało się jednak, że najpiękniejsze wnętrza to takie, w których młodzi ludzie i dzieci odnalazły bezpieczny dom. To wnętrza, w których można czuć się sobą, bez względu na to, gdzie się mieszka, w co wierzy lub kogo kocha.

Każdy pokój przedstawiał historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji. To między innymi historie rodzin, które przymusowo musiały zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko.

Rodzina z Afganistanu, wraz z niespełna 6-miesięczną Aleen, została zmuszona do ewakuacji ze swojego kraju po zajęciu go przez Talibów. Babcia: Mchaela, Justice, Godelive i Ivonny przez prawie 10 lat starała się o sprowadzenie córki i wnucząt do Polski. W ich ojczyźnie – Kongo, ucieczka przed przemocą seksualną, niewolnictwem, rekrutacją do grup zbrojnych jest codziennością blisko 3 milionów dzieci. Sasza i Masza to dwójka niespokrewnionego rodzeństwa z ukraińskiej rodziny zastępczej. Wojna zmusiła ich do ewakuacji. Krzysztof w wieku czterech lat musiał opuścić rodzinę biologiczną i trafił do Mamy SOS i Wiosek Dziecięcych w Siedlcach. Ostatni z bohaterów, Kacper, jako osoba nieheteronormatywna z dumą opowiada o poczuciu bezpieczeństwa, jakie od zawsze zapewniała mu jego mama.

Wielkie serce Polek i Polaków

Powyższe historie pokazują ogrom wsparcia udzielony osobom w potrzebie. W Polsce jest to szczególnie widoczne w kontekście pomocy Ukrainie. Koszmar wojny naszych sąsiadów otworzył nam serca, czego dowodem są tysiące historii indywidualnej pomocy. W kwietniu 2022 roku, aż 63% badanych Polek i Polaków zadeklarowało, że dobrowolnie i nieodpłatnie pomagają oni (bądź ktoś z ich gospodarstwa domowego) ofiarom wojny. Także Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od początku wojny w Ukrainie doświadcza niespotykanego wsparcia, zarówno finansowego, jak i osobistego setek ludzi.

Ta trudna sytuacja dowodzi, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy do polskich szkół uczęszcza około 160 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy.

 

Jestem z SOS – komunikacja w różnorodności przeciwko dyskryminacji

Niestety, choć każde wnętrze jest piękne, wciąż nie każdy w Polsce może je otworzyć. Raporty ze szkół jeszcze sprzed wojny w Ukrainie donoszą, że mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji, ta wciąż jest obecna. Badania przeprowadzone wśród młodzieży w wieku 11–17 lat pokazują, że prawie trzy na cztery osoby doświadczyły w swoim życiu przynajmniej jednej z siedmiu badanych kategorii krzywdzenia, zarówno ze strony rówieśnika (57%), jak i osoby dorosłej (41%).

Aby wpłynąć na te dane, potrzebna jest właściwa edukacja, zwłaszcza tych najmłodszych. Nikt się nie rodzi z uprzedzeniami. Dzieci od najwcześniejszego etapu życia są bardzo elastycznie emocjonalnie i podatne na wzorce dookoła. Odpowiednie przygotowanie ich z zakresu empatii, komunikacji oraz współistnienia z innymi kulturami powinno być obowiązkowym punktem podstawy programowej. – zauważa Zeinab Hashmat ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

SOS Wioski Dziecięce uzupełniają tę lukę, prowadząc działania uświadamiające i edukujące na temat zagrożeń wynikających z dyskryminacji w ramach projektu #JestemzSOS.

 

Komunikacja w różnorodności to warsztat, podczas którego pokazujemy dzieciom jak ciekawe i wartościowe może być to, co nas, jako ludzi, różnicuje, a także jak ważne jest, byśmy umieli z tej różnorodności czerpać. Gdy dzieci są szczęśliwe i otwarte na to, aby odkrywać świat, poznawać siebie i innych z akceptacją, właśnie wtedy powstają najpiękniejsze wnętrza – pomóżmy dzieciom je tworzyć! – opowiada Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS.

 

Partnerem edukacyjnym
została firma Librus

 

Kampanię wsparli: VMLY&R Poland, Karol Grygoruk, Shootme Visual Artists, Screen Network

kontakt

Kontakt

Katarzyna Kopczyńska – Kwiatek
Koordynatorka projektu #JestemzSOS

telefon: 734 424 069
e-mail: katarzyna.kopczynska@sos-wd.org